19 listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia
W wielu krajach, również w Polsce wprowadza się współcześnie zakazy paleniaw miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę, znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak. W Polsce, co roku 70000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych, znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.
Oprac. P. Elżbieta Wilczyńska
16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji
-
16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji
-
Dzień Tolerancji powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec "innych". Szczególnie ważne wydają się wszystkie działania podejmowane przez młodzież i kierowane do młodzieży. Wiele krajów w coraz większym stopniu charakteryzuje się różnorodnością kulturową, rasową i etniczną. Jest to sytuacja, która sprzyjać może zjawiskom związanym z nietolerancją. Wpływanie na kształtowanie właściwych postaw, sprzyjających harmonijnemu rozwojowi społeczeństwa, jest zadaniem, które powinny stawiać przed sobą władze, szkoły i media, a więc miejmy na uwadze:
-
respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
-
uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
-
umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
-
docenianie rozmaitości kultur;
-
otwarcie na cudze myśli i filozofię;
-
ciekawość i nieodrzucanie nieznanego.
tekst P. Elżbieta Wilczyńska
-
-
Z gabinetu psychologa/pedagoga
Jak zmobilizować się do nauki podczas nauczania zdalnego? Jak uzyskać równowagę pomiędzy obowiązkami, a odpoczynkiem?
Na te i inne pytania odpowiada pani psycholog Weronika Dajdok w zakładce na naszej stronie - informacje - pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Zapraszamy uczniów do artykułu.