Internat - rekrutacja 24/25
Internat
DROGI UCZNIU!
JEŚLI MIESZKASZ DALEKO,
MASZ TRUDNY DOJAZD DO DOMU
- ZAMIESZKAJ U NAS!
JEŚLI CHCESZ MIEĆ DUŻO PRZYJACIÓŁ,
MIESZKAĆ W CENTRUM GORZOWA WLKP.
- ZADZWOŃ DO NAS!
JEŚLI CHCESZ, ABY TWOJE ŻYCIE BYŁO CIEKAWE,
PEŁNE WRAŻEŃ I UPŁYWAŁO CI SZYBKO
- SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!W internacie dostępne między innymi:
- Stołówka (śniadania, obiady, kolacje),
- Wi-Fi,
- Światłowodowy dostęp do internetu w świetlicy - 1 Gbit/s pobieranie; 300 Mbit/s wysyłanie,
Adres:
ul. Dąbrowskiego 27
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 7223 595
HISTORIA
Internat Zespołu Szkół Ekonomicznych zaczął funkcjonować dzięki decyzji władz miejskich Gorzowa z lutego 1947 roku, kiedy to szkoła otrzymała cztery budynki przy ul. 30 Stycznia 28, Dąbrowskiego 28 na zorganizowanie internatu dla uczniów zamiejscowych. W roku 1951 internat powiększył się o budynek przy ul. Dąbrowskiego 27, w którym znajduje się do dnia dzisiejszego. Są to budynki wybudowane w latach 1892-95, obecnie uznawane za zabytki.
Powojenna sytuacja pozwoliła na otwarcie internatu, jednak pojawiły się problemy z wyposażeniem. Pomocy tutaj udzieliło wojsko, jak i sami mieszkańcy, którzy przywozili ze sobą niezbędne wyposażenie. By utrzymać internat jak najmniejszym kosztem w budynkach gospodarczych trzymano trzodę chlewną. Młodzież wraz z woźnym karmiła zwierzęta, by następnie zawozić je do ubojni i na targ. Wychowankowie prócz opieki nad zwierzętami sami dbali o internat: rozpalali w piecach, dbali o czystość w toaletach i łaźni, posiadali swoją pralnię, organizowali miejsce do nauki szycia czy wspólną świetlicę.
W pierwszych latach istnienia internat nie miał etatowych wychowawców. Pierwszymi opiekunami młodzieży internackiej byli nauczyciele szkoły: Jan Bogucki, Bolesław Witkowski i Jan Gołąb. W 1952 roku powołany został pierwszy etatowy kierownik internatu – został nim Władysław Sieja.
KADRA PEDAGOGICZNA
Wszelkiej informacji udziela kierownik internatu od poniedziałku do piątku w godz.8.00 – 14.00:
mgr Ewelina Kujawa
Kontakt telefoniczny: 95 722 35 95
Wychowawcy:
mgr Maria Szerechowicz
mgr Sylwia Dubiel
mgr Agnieszka Bada
Internat Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wielkopolskim jest placówką, w której na czas nauki szkolnej mieszkają dziewczęta i chłopcy uczęszczający do szkół ponadpodstawowych, a miejsce ich zameldowania jest poza terenem miasta. Atrakcyjne usytuowanie internatu ułatwia młodzieży szybkie dotarcie na zajęcia szkolne i jednocześnie umożliwia im aktywny udział w życiu kulturalnym miasta. Młodzież ma zapewnione właściwe warunki do zamieszkania, nauki własnej i rozwijania swoich zainteresowań.
Internat jako placówka szkolna wspomaga i uzupełnia pracę dydaktyczną szkół, do których uczęszczają wychowankowie oraz przejmuje od rodziny funkcję wychowawczo-opiekuńczą na okres pobytu młodzieży w placówce.
WARUNKI MIESZKALNE I SAMORZĄD
Mieszkańcy internatu mają do dyspozycji pokoje 2 – 4 osobowe wyposażone w sprzęt podstawowy: tapczany, szafy,szafki nocne, stoły, krzesła, kołdry, poduszki, pościel. Mieszkańcy mogą korzystać z pomieszczeń wspólnego użytku tj.:
• świetlicy z telewizorem i laptopem z dostępem do internetu,
• sale do cichej nauki.
Wychodząc z pokoju wychowanek ma obowiązek zamknąć pokój, jeśli współlokatorzy są nieobecni. Przed wyjściem do szkoły i wyjazdem do domu należy pozostawiać czysty pokój : wyrzucić śmieci, wyłączyć z gniazdek wszystkie urządzenia elektryczne i zamknąć okna, a klucz pozostawić w pokoju wychowawców .
W ostatnim dniu pobytu w internacie (przed wakacjami, ukończeniem szkoły) należy rozliczyć się z powierzonego mienia(pościel, koce) oraz klucza do pokoju.
Internat nie ponosi odpowiedzialności materialnej za mienie prywatne, znajdujące się w pokojach mieszkalnych.
W placówce działa Młodzieżowa Rada Internatu, która reprezentuje społeczność wychowanków oraz stara się partnersko współpracować
z wychowawcami w celu realizacji postawionych zamierzeń. Pełni także funkcję koordynatora imprez odbywających się na jej terenie wraz
z sekcjami:
• kulturalną – odpowiadającą za organizację czasu wolnego mieszkańców i prowadzenie kroniki internackiej,
• porządkową – odpowiadającą za utrzymywanie czystości i estetyki naszego otoczenia.
Kultywujemy tradycje internackie, wśród których można wymienić: otrzęsiny, spotkania wigilijne oraz pożegnanie maturzystów. Staramy się by każdy włączał się w przygotowanie tych uroczystości, dzięki temu lepiej się poznajemy.
OPŁATY I STOŁÓWKA
Opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie należy wnosić do końca bieżącego miesiąca, na konto:
57 1020 1954 0000 7802 0151 1310
Na dowodzie wpłaty należy wpisać nazwisko i imię dziecka oraz informację, że wpłata dotyczy wyżywienia i zakwaterowania za miesiąc...
Przy miesiącach kończących rok kalendarzowy i szkolny (grudzień, czerwiec) opłaty wnosimy do połowy miesiąca.
Opłata stała w roku szkolnym 2024/2025 za internat wynosi 260zł + stawka żywieniowa dzienna 20zł od osoby za 1 miesiąc.
Wszelkich informacji o płatnościach udziela księgowość szkoły.
Mieszkańcy internatu korzystają obowiązkowo z całodobowego wyżywienia w stołówce od poniedziałku do piątku, bez weekendów, według przepisów i zasad racjonalnego żywienia zbiorowego.
Wejście do stołówki znajduje się od strony ul. Dąbrowskiego/ 30 Stycznia (róg ulic).
Posiłki wydawane są w godzinach:
• 7.00 - 8.00 śniadanie
• 13.00 - 15.30 obiad (lub dłużej w zależności od planu lekcji, po wcześniejszym zgłoszeniu)
obiad w piątek do godz.16.00
• 18.30 - 19.30 kolacja.
ZAKWATEROWANIE
Do placówki należy przywieźć tylko niezbędne rzeczy osobiste, książki, własną pościel oraz sztućce, talerzyk i kubek, które mogą się przydać w pokoju do własnego użytku. Proszę także pamiętać o obuwiu zmiennym, o klapkach pod prysznic i szlafroku.
Bardzo prosimy Rodziców, aby wspólnie z dzieckiem uzgodnić, które rzeczy, środki higieniczne będą naprawdę potrzebne w internacie. Młodzież często przywozi dużo zbędnych rzeczy, a w pokojach miejsce jest ograniczone.
Uczniowie mogą mieć własne laptopy, ale internat nie ponosi za nie odpowiedzialności np. w przypadku zaginięcia sprzętu.