• II edycja akcji prozdrowotnej "Dzień dla serca"

          •  

            Już po raz drugi  odbyła się w naszej szkole akcja DZIEŃ DLA SERCA. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego udało się zorganizować wiele ciekach warsztatów oraz zajęć. Uczniowie mogli porozmawiać ze specjalistami, z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Prezesem Gorzowskiejgo Stowarzyszenia Amazonek OPP, wysłuchać wykładu Krzysztofa Korsaka nt. manipulowania sobą. Głównym celem akcji jest szerzenie świadomości profilaktycznej wśród młodzieży. Uczniowie tego dnia chętnie oraz licznie brali udział w zajęciach sportowych oraz jogi przeprowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego naszej szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty przeprowadzone przez pracowników GCPR, w których to młodzież skorzystała z programu wczesnej interwencji profilaktycznej ds. uzależnień.

             

            Opiekunowie SU

             

        •   "Podziel się talentem"
          •   "Podziel się talentem"

          • Ile talentów może mieć człowiek? Okazuje się, że uczniowie naszej szkoły mają ich wiele. W miniony wtorek w Ekonomiku odbyła się  pierwsza edycja akcji "Podziel się talentem".  Tego dnia uczniowie pełnili rolę nauczycieli i prezentowali swoje talenty w różnych dziedzinach. Był taniec, sztuki walki, szachy, nauka gry na instrumentach, rękodzieło. Z pewnością był to dzień kreaktywności, ponieważ to uczniowie tego dnia dzielili się swoimi pasjami oraz umiejętnościami. Chcemy, aby nasi uczniowie wierzyli w swoje możliwości i rozwijali swoje talenty! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

             

            tekst Magdalena Wójcik

        • Dzień Bezpiecznego Internetu 2023
          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

          • Przed nami Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który świętować będziemy 7 lutego 2023 r. Z tej okazji, jak co roku, szkoły w całej Polsce organizują inicjatywy edukacyjne związane z bezpiecznym i konstruktywnym korzystaniem z sieci. Organizatorzy wydarzenia przygotowali bogaty program obchodów DBI 2023 – m.in. Galę DBI, webinary dla nauczycieli, lekcje online, konkurs na najciekawszą lokalną inicjatywę DBI.

            Obchody DBI w Polsce zainauguruje uroczysta gala, która odbędzie się w warszawskim Teatrze Palladium 7 lutego 2023. Podczas wydarzenia nauczyciele, dyrektorzy szkół, edukatorzy i inni specjaliści będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z‍ zakresu profilaktyki zagrożeń online i sposobów pozytywnego wykorzystywania internetu. Prelegentami gali będą m.in. Kira Suchobojczenko, prof. SWPS dr hab. Tomasz Grzyb, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, dr Ilona Kotlewska-Waś, Aldona Rumińska-Szalska. Galę uświetni koncert Agi Zaryan.

            Organizatorzy zapewniają 650 miejsc na widowni i transmisję wydarzenia online. Aby wziąć udział w wydarzeniu na żywo, należy wejść na stronę dbi.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wydarzenie jest bezpłatne. Udział w wydarzeniu online nie wymaga rejestracji.

            Zachęcamy szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i‍ osoby prywatne do aktywnego włączania się w DBI 2023 od początku lutego do końca marca 2023 r. i‍ zgłaszania planowanych inicjatyw na stronie dbi.pl/zglosinicjatywe.

            Pomysłów na lokalne obchody DBI może być wiele, m.in. lekcje, gry i‍ zabawy edukacyjne, konkursy czy happeningi. Organizatorzy inicjatyw DBI 2023 będą mogli wziąć udział w‍ konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI 2023 – do wygrania są atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów akcji.

            Zachęcamy organizatorów obchodów DBI w szkołach do skorzystania z szerokiej gamy lekcji online. Lekcje organizowane są niemal codziennie od 8 lutego do końca marca. Dostępne są bezpłatnie po wcześniejszej rejestracji na stronie dbi.pl/lekcjeonline.

            Dla nauczycieli i innych specjalistów, którzy planują aktywny udział w DBI 2023 organizatorzy przygotowali także szeroką ofertę bezpłatnych webinarów, podczas których będzie można zapoznać się z ciekawymi propozycjami edukacyjnymi i innymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online. Aby wziąć w nich udział, należy zapisać się na webinar na stronie dbi.pl/webinary

            Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z‍ inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i‍ propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i‍ nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i‍ wychowawców z‍ problematyką bezpieczeństwa online, a‍ także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w‍ ponad 150 państwach.

            W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i‍ Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

            Źrodło: http://ko-gorzow.edu.pl/dzien-bezpiecznego-internetu/

          • Laureatki konkursu „Las w oczach młodych ludzi”

          • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze wraz z Nadleśnictwem Gubin zorganizowało konkurs fotograficzny pn. „Las w oczach młodych ludzi”. Konkurs objął patronatem Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowało Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. W konkursie wzięło udział ponad 200 osób z całego województwa. Mamy przyjemność ogłosić, że uczennica klasy 3B5  Veronika Lukhovetska zajęła I miejsce w kategorii „Zjawisko Leśne”, a uczennica klasy 2D5 Anastasiia Didyk  zajęła III miejsce również w kategorii  „Zjawisko Leśne”. Gratulujemy uczennicom i P.P. Annie Rzemienieckiej-Gawędzie.

          • Ekonomik w Berlinie

          • Przyszła zima, czas na przedświąteczny jarmark bożonarodzeniowy! Chcąc poczuć atmosferę świąt, uczniowie Ekonomika wraz z opiekunami wybrali się w ubiegłym tygodniu do Berlina na jarmark bożonarodzeniowy. To właśnie tutaj mogliśmy degustować słodkie oraz wytrawne niemieckie specjały. Wycieczka nie mogła odbyć się bez zwiedzania zabytków stolicy Niemiec. Wśród nich nie zabrakło Bramy Brandenburskiej, siedziby niemieckiego parlamentu czyli Reichtagu. Uczniowie znaleźli również czas na zwiedzenie Muzeum Techniki i Spectrum. W drodze powrotnej odbył się szybki quiz zdobytej wiedzy, a uczniowie wrócili do domu z małymi upominkami:)

             

                                                                                                                                        Tekst oraz fotorelacja Magdalena Wójcik

          • Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i Dziecka

          • W dniu  15 grudnia w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i Dziecka. Z tej okazji uczniowie wysłuchali audycji radiowej na temat Praw Człowieka i Dziecka (audycję poprowadzili Amelia Kondraciuk z klasy 1E5, Dustin Kalish z klasy 3D5, Bartosz Kaak z klasy 4D oraz Pan Tomasz Borecki. Uczniowie rozwiązali również quiz, który polegał na odnalezieniu w szkole kodów QR z zakodowanymi pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi praw człowieka. Po zebraniu tych informacji klasy dopasowywały pytania do odpowiedzi. 

          • Jarmark Mikołajkowy. Pomagamy

          • W dniu 6 grudnia Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował Jarmark Mikołajkowy, podczas krórego zbierał środki na zimową pomoc dla czworonogów z gorzowskiego schroniska  oraz kompletował paczki świąteczne dla wybranych rodzin uczniów naszej szkoły. Na stoiskach Mikołajkowego Jarmarku  można  było kupić produkty własnoręcznie wykonane przez naszych uczniów: maskotki, biżuterię, drewniane ozdoby, kolorowe zapachowe mydełka, oraz ciasta. W szkolnej kawiarence były  również sprzedawane pączki.

            Brawo Uczniowie! Dziękujemy opiekunom Samorządu Uczniowskiego.

          • Wycieczka do Torunia oraz Bydgoszczy

          • W dniach od 2 do 4 listopada  klasy 3A5, 4B5, 4C5, 2D5 wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Torunia oraz Bydgoszczy. Uczniowie zwiedzili Stare Miasto  Torunia, odwiedzili dom Mikołaja Kopernika, Dom Legend Toruńskich oraz obejrzeli seans astronomiczny w Planetarium. Największą atrakcją było oczywiście pieczenie pierników - obowiązkowy przystanek w Toruniu.  W Bydgoszczy  uczniowie wzięli udział w warsztatach  mydlanych w Muzeum Mydła i Historii Brudu i zrobili własne wyroby.

            tekst Karolina Kozubek z klasy 3A5

        • Łamacze szyfrów - konkurs z okazji 90 rocznicy złamania przez polskich matematyków Enigmy.
          • Łamacze szyfrów - konkurs z okazji 90 rocznicy złamania przez polskich matematyków Enigmy.

          • W związku ze zbliżającą się 90. rocznicą złamania przez polskich matematyków Enigmy  Stowarzyszenie kulturalno – turystyczne Viator organizuje kolejną edycję ogólnopolskiego internetowego konkursu dla młodzieży szkolnej (starsze klasy SP i szkoły ponadgimnazjalne) poświęconego polskim kryptologom.

            ŁAMACZE SZYFRÓW to bezpłatna, ogólnopolska gra kryptologiczna, w której każdy może wcielić się w agenta kryptowywiadu, a przy tym poznać historię, świetnie się bawić i wygrać nagrody rzeczowe! Zespoły szkolne walczą również o nagrodę dla szkoły i opiekuna grupy.

            Na stronie www.lamaczeszyfrow.pl dostępne są podstawowe informacje dotyczące gry, regulamin i rejestracja uczestników. Każdy może tam samodzielnie łamać pierwsze szyfry. Udział w grze jest bezpłatny.

          • Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych"

          • 22 listopada w naszej szkole odbył się etap szkolny Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do udziału w niej zgłosiło się  60 uczniów. Uczestnicy zmierzyli się z testem złożonym z 20 pytań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Wkrótce poznamy 3 uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów i zostaną zgłoszoni do etapu wojewódzkiego Olimpiady.